Leden

LEDEN

Leden z pohledu tradiční čínské medicíny.

Leden je měsíc, kdy vše pomyslně začíná nanovo. Máme nové plány, cíle , nápady a předsevzetí.  Ovšem z pohledu medicíny dálného východu je to měsíc, kdy příroda a tak i tělo odpočívá. A zde vidíte velký rozpor v životech východní a moderní západní civilizace.  Po Vánocích a Silvestru mají  lidé obrovské plány i cíle a předsevzetí.  Chtějí shodit přes svátky nabraná kila a jdou třeba makat do posilovny, či běhat a drží diety, začnou makat v práci… prostě dělají opak toho, co po nás chce příroda a naše tělo!!!

A TO JE ODPOČINEK A KLID.

Příroda hluboce spí… odpočívá a nabírá tím sílu na příchod jara a nové energie. Je dobré si z ní vzít příklad a hodně spát, odpočívat, relaxovat, držet se v teple a v klidu nahlížet do svého nitra. Prostě shromažďovat energii duševní i fyzickou na celý nadcházející rok.

V čínské medicíně je vše v pořádku pokud je to v rovnováze JING a JANG. Zima je obdobím Jinu.  Zimě vládne element vody a energie je v tomto období málo. Nejcitlivějšími orgány zimy jsou močový měchýř a v únoru pak ledviny. Podle orgánových hodin čínské medicíny nejohroženějším orgánem v lednu je močový měchýř – který je nejaktivnější mezi 15. a 17. hodinou a nejslabší energii má mezi 3. a 5. hod. O tyto dva orgány je potřeba v zimě náležitě pečovat. Pokud je teď dobře opečujete, budou správně připravené podpořit další orgány a části těla v nadcházejícím roce. Pokud je naopak nepřipravíte a energii v nich v těchto měsících vyčerpáte, dostanete se naopak už z kraje roku do deficitu energie a podpory pro další orgány. Oslabíte tím celý chod těla. 

Les v lednu.

Stručně se pokusím popsat jak se projeví oslabený močový měchýř. I když si myslím, že to víte 🙂

Nejčastějšími projevy oslabení močáku jsou zánět močového měchýře, časté chození na malou, pálení a řezaní při močení, bolest a chlad v bedrech. Trošku častěji tím trpí ženy a děti. Dalšími příznaky jsou studené nohy a ruce – to je i nedostatečné prokrvování. Dále časté chození na malou v noci, noční pomočování dětí, noční můry a bolesti zad hlavně v oblasti beder. Smyslovým orgánem močáku jsou uši. To znamená, že jejich oslabení se projeví třeba i záněty středního ucha nebo nedoslýchavostí až hluchotou.   

psychosomatickeho pohledu znamená oslabení močových cest lpění na všem starém, starých a nefunkčních názorech, strachu z uvolnění a nevyplakaných slzách. Zánět MM  jsou totiž naše hluboko ukryté nevyplakané slzy, strachy a křivdy související s našimi vztahy.
Naučme se zbavovat všeho starého. Strach, podrážděnost, vztek, neschopnost prosadit sami sebe (zejména u dětí) nebo pocit nesvobody oslabuje, až blokuje, náš močový měchýř. Je tedy potřeba naučit se zbavovat starých názorů  a přesvědčení která nám už neslouží, vyjadřovat všechny své potřeby, vnitřní pocity dobré i ty negativní a nedusit je v sobě. Komunikovat se svým okolím co nejpravdivěji a v klidu. 

Co tedy můžeme pro náš MM  udělat a nejlépe právě v lednu ?

 Určitě doporučuji více pít. Hlavně vodu a tu nejlépe teplou a každé dvě hodiny během celého dne. Stačí 150 ml v jedné dávce a uvidíte, jak se tím vaše tělo prohřeje a nastartuje. Studený motor taky nepracuje právě nejlépe. Dopřejte si i bylinný čaj  a s kávou to naopak nepřehánějte. Močák je potřeba proplachovat a káva tělo zakyseluje a navíc tělo odvodňují.

Smyslovým orgánem močáku jsou uši … neoslabte ho tím, že si nechráníte hlavu a uši například čepicí a necháte si do nich v zimě nafoukat.  V podstatě jimi pak do těla opět pouštíte chlad, který teď nepotřebujeme.

Držte se v teple, hlavně nohy, ruce, hlavu a bedra. Opět jde o to tělesné teplo, které je lepší než studené trubky v něm 🙂 Teplo znamená energii a zima stagnaci.

Bílá zima je krásná, ale opravdu se dobře zachumlejte ať neprochladnete. 

Další má rada se vám bude tedy určitě líbit 🙂  Prochladnete-li, klidně si dopřejte sklenku svařeného vína . Podle tčm je to skoro lék, pokud se podá ve správný čas Díky koření a samotnému červenému vínu, vám pěkně rozproudí krev a zahřeje tak tělo.

Strava podle měla být sytější a trošku může být i tučnější. Výborné jsou zeleninové polévky a vývary bez mouky. Fazole Adzuky, divoká rýže , kroupy, oves a pohanka. Ze zeleniny pak kvašené zelí, jablka a hrušky, kořenovou zeleninu, cibuli a česnek. Receptů na internetu najdete spoustu. 

Zimní hostina.

Při zánětech je dobré užívat kvalitní vitamín C, který odvede choroboplodné odpadní látky vzniklé zánětech lehce z těla a zabrání tak jejich usazovaní a hromadění v těle. Jsou pak jak skládka ,,fuj“ odpadu, která jen tělu škodí.  Přidejte si brusinkový výluh, ten popíjejte a brusinky snězte nebo si je přidejte do kaše, která je v zimě vhodná právě po ránu.

V tomto období omezujete sladkosti a cukr a slazené nápoje nahraďte sklenicí 150 ml  vlažné vody co 2 hodiny. Uberte alkoholu a černé kávy a zcela vynechte potraviny, které silně ochlazují tělo. Je to například 
zmrzlina, syrové tropické ovoce jako ananas, mango, kiwi a papája,citrusové plody, mléčné výrobky, jogurt, ledový salát, syrová rajčata, salátová okurka.  O stravě podle ročních období si povíme ale jindy.

Závěrem..

Zbavte se negativních myšlenek, nenechte je proudit po vašem těle a odejít až do vašeho močového měchýře. Pokud se zlobíte na někoho blízkého, snažte se to s ním vyříkat a urovnat. Pokud to dlouhodobě nelze, požádejte někoho o pomoc. Nenechte se od nikoho nikam tlačit. Stále si uvědomujte, že nemusíte podléhat tlaku okolí, protože jen vy sami jste zodpovědní za svůj život. Obviňování všech okolo vás vám problém nevyřeší. Vyrovnejte se se situací, jaká je. Uvědomte si, že na tom, co se stalo, už nic změnit nemůžete. Můžete však něco udělat s vaší budoucností. Nedaří-li se vám dlouhodobě stav změnit, zkuste terapii metodou JIH – jasné informace hned 🙂

Afirmace : 
„Vše staré ponechávám minulosti a nové vítám ve svém životě. Jsem v bezpečí.“

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.